cat-costa-mancarea-in-Anglia

sursa foto: thepeoplesdesignbag.org.uk

Ieri am fost la cumparaturi si am cumparat mancare si dulciuri si tin sa precizez aceste lucruri, deoarece cand merg cu sotul la magazin cumparam ciocolata, chipsuri, ciocolata, trei produse din care putem gati  si cand ajungem acasa ne dam seama ca n-am luat de mancare.

Am fost la Asda ca este aproape de noi, preturile sunt ok, dar de exemplu la Morrison produsele sunt un pic mai ieftine. Consider ca Tesco are aceleasi preturi ca Asda la mancare, dar fereste-te de Waitrose, ca dai faliment.

Nu am cumparat toate fructele si legumele din magazin, dar sunt suficiente cat sa iti faci o idee.

Fructe

-clementine: 1£

-banane: 1.65£(au fost 12 banane in punga, cea mai mare punga de banane pe care am vazut-o :))) ); kilogramul de banane e de obicei 0.80£

-mere: 2£

-capsuni: 2£

-zmeura: 2£

-kiwi 6 buc.: 0.65£

-pepene mai mic: 1.5£-3£/buc.

Iarna si la inceputul primaverii, preturile la fructe sunt mai mari, iar in vara, de exemplu, caserola de capsuni de 300gr. e 1.50£, in timp ce acum 250gr. costa 2£.

Legume

-ceapa(spring onion): 0.49£

-ceapa(brown onion): 0.74£

-ceapa(red onion): 1£

-ridichi(200gr.): 0.48£

-salata: 0.40£

-rosii(6rosii): 0.70£

-rosii cherry: 1.50£

-morcovi 1kg: 0.50£

-cartofi: 1.25£

Paine si Lactate

-paine: 1£ sau 0.80£

-lapte: 1.75(e bio si pentru copii), de obicei 1£, 1.50£

-unt: 1.70£(se gaseste si sub 1£, acum ma gandeam de ce acesta a fost asa scump; hm… plus ca mai e uns sarat, unt nesarat, unt bio)

-smantana: 0.95£

-iaurt bio: 0.60£

-iaurt grecesc 500gr.: 1.65£

-iaurt Muller, 4 bucati: 2£

-iaurt de copii Disney, scump si plin de zahar: 0.50£

De gatit si muraturi

-gem: 0.75£

-faina: 0.45£

-sfecla murata: 1.10£

-castraveti murati: 0.90£

-sos de hrean: 0.55£

Carne:

-felii de salam gata ambalate: 1£

-felii de sunca gata ambalate: 1.50£

-4 crenvursti gata ambalati: 1.09£(am luat mai scumpi, deoarece acestia aveau cea mai multa carne; altii au 70%, 50%, etc.; la waitrose am luat 4 crenvursti cu 3 lire 😀 )

-pui intreg: 5£

-caserola carne de porc: 4£

Dulciuri:

-briose: 0.75£

-ciocolata Cadburry: 1£

-profiterol: 3.50£

-chipsuri: 1£-2£

Igiena:

-sapun lichid de maini: 0.90£

-servetele umede Pampers(4bucati): 3.50£; mai folosesc si de la Tesco si costa 0.65/buc.

-gel de dus: 1£

Cam acestea sunt preturile la magazinul Asda si inainte ca produsele sa expire cu o zi, doua sunt puse pe anumite rafturi la reducere. Daca ai intrebari, imi poti scrie un comment la acest articol si iti voi raspunde ^_^

Daca te ajuta articolul, sustine-ma cu un Like pe Aventurile lui bebe. Sharing is caring ^_^

Youtube

Instagram